Snový polaroidový svět Sary Seené

Tvořit jiné světy. To je jedna z hlavních vizí, za kterými jde francouzská fotografka Sarah Seené. Fotí výhradně polariodem a snaží se pomocí něho rámovat snové alternativní světy, ve kterých zobrazuje opuštěnost lidské duše na hranici reality a snů.

Inspiraci pro svou tvorbu bere ze svého vlastního života – ze zážitků, snů nebo také poezie, kterou zrovna čte. „Do svých fotografií vkládám vzpomínky z dětství, ale také si hraji s pocity osamocení nebo ženskosti. Při tom ale ještě pracuji s myšlenkou pozastaveného času a snažím se tímto pozměňováním reality vytvářet vlastní světy,“ vysvětluje Sarah.

V Praze je nyní k vidění i autorčina nejnovější série „Botanica“, která vznikla v červnu tohoto roku po přestěhování do Montréalu. V autoportrétech zde zkoumá dospělost a pocity, které má z opuštění své rodné Francie.

Série Botanica při tom vznikala dost neobvykle. Fotografie totiž nejsou pouze jednodimenzionálním pohledem, ale byly vytvořeny pomocí manuální koláže. Sarah Sené se nejprve několikrát vyfotila v černém oblečení před bílou zdí. Později se s polaroidovými snímky vydala do ulic Montréalu, kde místní obyvatelé měli upravované zahrady plné květin. Jejich snímky Seené komponovala co nejprecizněji, aby je následně mohla manuálně složit v koláž.

Květiny jsou pro ni symbolem, do kterého se snaží promítnout svoje pocity: „V těchto fotografiích se snažím zachytit dobrodružství v malém světě, ve kterém se změnila měřítka. Některé rostliny jsou jako dveře, kterými se dá projít, a jiné záclony, za kterými se mohu schovat,“ říká autorka.

Do Česka nyní tyto snové světy přinásí galerie Polagraph, kde budou kromě série „Botanica“ k vidění do 4. ledna i jiné snímky, ve kterých, ať už to jsou koláže, dvojexpozice nebo jiné fotografie, pomocí netypických barev vytváří Sarah Seené jedinečnou atmosféru.

Vydáno