Zastavený čas národa beze jména

Věda jim říká Bojkové, oni sami však toto jméno nepoužívají. Raději mají označení Rusíni, Haličané nebo jednoduše horalové. V jejich vesnici – najít hranici „Bojkovščiny“ je mimochodem podobně těžké jako najít správný název pro její obyvatele – jako by se zastavil čas. Nebo přinejmenším plyne pomaleji, asi nějak tak, jak si ve svých myšlenkách představujeme venkov minulého či dokonce předminulého století.

Polský fotograf Jan Brykczyński to vidí stejně. V karpatské Ukrajině našel místa, která promlouvají klidností a rozvážností dávno minulé doby a připomínají mu příběhy, které slýchal ještě jako malý chlapec. Fantazie a realita se zde pojí v jedno, stejně tak minulost a přítomnost.

„Je to svět, od něhož se toho můžeme mnoho naučit,“ říká autor série Boiko s odkazem na moderní městský život. „Silně citím, že lidem ve městě cosi schází. Něco, co nás spojuje s přírodou a je v nás odstřihnuto a postupně mizí.“

Spojení člověka a prostředí zajímá Jana Brykczyńského i v další tvorbě. Kromě Boiko, která vyšla i knižně, vydal absolvent české FAMU a IDF také například sérii Mission Completed, která se soustředí na mizející život na břehu řeky Visly.

Vydáno