Půl milionu fotek a dokumentů z New York Public Library

Zapomeňte na zdlouhavé cesty do archivů. Městská knihovna v New Yorku vás zve na cestu do minulosti. Stačí na to jenom pár kliků, vydala totiž více než 180 000 digitalizovaných fotografií, kreseb, notových zápisů a různých dalších dokumentů na svém webu. Dohromady je tak v jejich galerii více než 650 000 důvodů, proč odložit to, co právě děláte, a podívat se například na dávno minulé momenty z první poloviny 20. století.  Na žádné z položek se už nevztahuje autorský zákon, takže jsou volně k dispozici.

Mezi nově dostupné galerie patří například stovky dobových fotografií zobrazujících proměny New York City během 30. let minulého století. Na webu NYPL ale dále najdete mnoho dalšího, například i několik desítek položek s českou tématikou.

První velkou digitální galerii uveřejnila newyorská knihovna již v roce 2005. Poskytla tenkrát 295 000 fotografií. Svůj portál Digital Collections otevřela v roce 2013, do dneška obsahuje 680 000 dokumentů. Jedná se ale jenom o malý zlomek sbírky, kterou knihovna disponuje. V budoucnosti tak New York Public Library plánuje digitalizovat i další fotografie.

Vydáno