Život Davida Bowieho ve 12 fotografiích

Pouhé dva dny po vydání pětadvacátého alba s názvem Blackstar zemřel David Bowie. Autor klasických alb, jako jsou The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars, Station to Station nebo “Heroes” a umělec, jehož tvorba měla obrovský dopad na celý hudební průmysl.

Největší klišé o Davidu Bowiem, které najdete snad v každém článku o jeho osobě je to, že byl schopen určitým způsobem předpovídat hudební trendy nebo je dokonce sám nastavoval. Ani my se tomu neubráníme, jelikož s ohledem na Bowieho 25 alb je vidět, že je to zkrátka pravda.

David Bowie stál na počátku 70. let u zrodu glam rocku, aby během několika let svou nově vynalezenou personu Ziggy Stardusta nechal historii a zcela změnil směr. Na řadu přišel The Thin White Duke, který se stravoval kokainem, mlékem a chilli papričkami a kamarádil se s Iggy Popem. Toho v podstatě Bowie pomohl objevit a podílel se také na několika jeho prvních albech. A když už bylo překokainováno, odskočili si spolu do Berlína, kde Bowie pod tíhou Berlínské zdi vydal svůj asi nejexperimentálnější materiál na desce Low. Jeho zkušenost s Berlínem a Moskvou se také podepsala na slavném albu “Heroes”.

Následně přišlo období velké slávy, jméno David Bowie už bylo známo v Británii, Evropě i Spojených státech. Právě tam dokázal zpěvák vyprodávat obrovské sportovní haly a 80. léta bylo období jeho obecně největší slávy. Kritici se však shodují, že jeho kreativnímu géniu status „megastar“ příliš nesvědčil.

Proto se Bowie v 90. letech pokusil o něco úplně nového. Založil s několika dalšími muzikanty supergroup Tin Machine. Té se sice příliš nedařilo, ve výsledku však šlo o krok správným směrem. Bowie měl opět čas na tvorbu, což se jasně projevilo na konceptuálním albu Outside, drum and bassem ovlivněném Earthling nebo temném a experimentálním Heathen.

Po dlouhém turné A Reality Tour se zdálo, že se Bowie na dlouhou dobu odmlčel. Ostatně rok 2006 viděl také jeho poslední živou show. V roce 2013 však na své 65. narozeniny překvapil novou deskou s názvem The Next Day, která měla odstartovat novou fázi Bowieho tvorby. Nikdo tak nečekal, že letos vydané album Blackstar bude jeho posledním. David Bowie však 18 měsíců bojoval s rakovinou a nakonec jí 10. ledna 2016 podlehl.

Vydáno
Starší příspěvky