Výstava: 25 let na ulici v Aténách

Řecký fotograf s nevyslovytelným jménem Tassos Venetsanopoulos podepisuje svoje fotky raději jenom jako Tassos Vene. I jemu se zdá totiž jeho příjmení moc dlouhé. Naopak jeho 25leté focení Atén mu přijde jako relativně krátká doba. „Je to docela jednoduché, když mám čas, vezmu si foťák a jdu se projít,“ říká o své tvorbě.

Pro své motivy se snaží najít pravá řecká místa. Z jeho fotografií čpí duch Atén, který zústává zachováván po celé období fotografovy tvorby. Některé ze snímků vznikly na konci minulého roku a jiné naopak někdy před pětadvaceti lety, i přesto ale bez popisku není poznat, ze kdy fotografie pocházejí. Venetsanopoulosovi se daří zachycovat zvláštní bezčasí a ukazovat historické město ze stránky, jak ho může znát pouze někdo, kdo zde strávil většinu svého života.

Na všech fotografiích je vidět fotografovo hlavní motto tvorby, ať už se jedná o důchodce, kteří čtou v ulicích noviny, nebo psy na tržišti. Na svých fotografiích vychází z Henri Cartier-Bressona, který říkal, že pro dobrou fotku jsou důležité hlavně tři věci. „Dobrá fotka musí být jednoduchá, jednoduchá a jednoduchá,“ vysvětluje se smíchem Venetsanopoulos.

České centrum v Praze zahájilo výstavu 21. ledna 2016, fotky Atén tam budou k vidění až do 27. ledna 2016.

Tassos Venetsanopoulos žije v Aténách, kde se také v roce 1950 narodil. I přesto, že vystudoval ekonomii na místní univerzitě, v roce 1977 začal pracovat jako fotograf a redaktor v periodiku Technical Press. Později se učil u fotografa Platona Rivelise, který silně ovlivnil jeho tvorbu. Po roce 2000 pracoval v řeckých vydáních časopisů National Geographic a Traveller.

Vydáno