Přátelství, kokain a rock ‘n’ roll Jima Marshalla

Fotografa, který si užíval spíš život rockové hvězdy, ukazuje ve výstavě The Haight: Love, Rock & Revolution pražská Leica Gallery. Jim Marshall, jeden z nejslavnějších a nejplodnějších fotografů 20. století, si vybojoval svou popularitu především fotografiemi známých hudebníků. Před objektivem mu zapózovali The Beatles, The Rolling Stones, Janis Joplin, Eric Clapton nebo Johnny Cash.

Fotografie poskytují nebývale hluboký pohled do života rockových hvězd. Je to především proto, že se jim Jim Marshall dokázal dostat pod kůži. Přátelil se s nimi, s Beatles byl dokonce tak moc spřízněn, že ho hudebníci považovali skoro za člena kapely. Žil stejně divoký život, jako hvězdy, které fotil na titulní stránky časopisů, kokain pro něj nebyl nic cizího. Bezprostřední blízkost k hudebníkum mu dovolila ukázat jedinečné okamžiky z jejich životů i z kultury a módy 70. let minulého století.

Obsáhnout celé Marshallovo rozsáhlé dílo snad není vůbec možné, výstava v Leica Gallery ale ukazuje jeho průlomové fotografie z počátku jeho kariéry v 60. a 70. letech. Návštěvník si může užít pohled na poslední koncert Beatles v Candlestick Parku v San Franciscu z roku 1966 nebo jet na turné s Rolling Stones na počátku sedmdesátých let. Hvězdy rockové scény bude Leica Gallery vystavovat do 28. března.

Vydáno