Cesta do nitra filmového blázna

„Cítím se jako jedna buňka velkého organismu,“ prohlásil o sobě kdysi kanadský režisér David Cronenberg. Galerie hlavního města Prahy, která vystavuje v domě u Kamenného zvonu retrospektivu jeho tvorby, ale ukazuje o hodně víc než jenom buňku jeho umění. Snaží se ukázat Cronenberga skrz na skrz.

Výstava vznikala po několik let v těsné spolupráci s režisérem. Tvoří ji tři oddíly, které sledují autorův vývoj, jeho vztah k science fiction a rozvoj jeho tvůrčích postupů. Aby výstava poskytla skutečný vhled do Cronenbergovy tvorby, bude ji doprovázet projekce jeho 21 celovečerních filmů z let 1969–2014. Celkem galerie během období výstavy plánuje 640 projekcí.

Výstava nechce vytvářet nový svět Cronenberga, ale snaží se jeho umění reálně zrcadlit. Do filmařova světa tahá návštěvníky rovnou při příchodu nálevka. Černá podlaha a výlohy s až nemocničním charakterem tvoří v galerii nebývalý vizuální prvek.

Velká část vystavovaných předmětů pochází z knihovny torontského filmového festivalu. „Mnoho vystavených objektů je křehkých. Byly vyrobeny, aby vydržely jenom na natáčení, například hlavoun z Nahého oběda je jeden z mála existujících. Získal jsem ho od kamaráda, který ho měl na televizním stolečku v obýváku,“ říká o vystavovaných prvcích kurátor Piers Handling.

Výstava David Cronenberg: Evolution bude v Domě U Kamenného zvonu probíhat do 17. 7. 2016 a snaží se volně navázat na retrospektivu Tima Burtona, kterou galerie pořádala v roce 2014.

Vydáno