Jaké je být gayem v Rusku

Slava Mogutin se dostal do problémy s ruskými úřady, když podporoval práva gayů v Rusku. Nakonec musel ze své země odejít, i přesto ale pokračoval na práci své série s názvem Ztracení chlapci: Srdečné pozdravy z Ruska. Ta je teď k vidění   v galerii Artwall.

Všechno to začalo tak, když chtěl Slava Mogutin ve 21 letech uzavřít první registrované partnerství v Rusku. To se tamním úřadům vůbec nelíbilo a záhy se dostal do problémů. Stát ho obvinil ze spáchání „zlomyslného výtržnictví“. Jeho zkušenosti ho nakonec donutily odejít ze své rodné země.

Fotograf dnes žije v New Yorku, ale i přesto stále podporuje práva homosexuálů v Rusku. Otevřeně kritizuje Vladimira Putina a snaží se podpořit tamní LGBT kulturu. Na svých snímcích zachycuje život dospívající městské mládeže, která se snaží vyrovnat s otázkami odcizení a identity. Zobrazuje na nich nejenom emoční hranice mezi láskou a nenávistí, ale také širokou propast mezi přáními mládeže z undergroundu a společenským úzusem v Rusku.

Jeho snímky, které vznikaly mezi lety 2000 a 2004,  přitom ale nepůsobí šablonovitě. I přes své zkušenosti se Mogutin snaží podat různorodou výpověď o své rodné zemi. „Je hrozné klišé ukazovat Rusko jako smutné šedé místo, chtěl zobrazit jinou tvář mé země, která je barevná, vzrušující, sexy a také plná syrové energie,“ řekl autor.

Fotografie ze série Ztracení chlapci Slava Mogutin ukazuje v rámci pražské Prague Pride do konce září v Galerii Artwall, která se nachází na nábřeží Kapitána Jaroše u Letenských sadů.

Vydáno