Hitchhike US – americký sen moderní doby

Cestování po USA není jenom fádní turistická zábava, ukazuje ve svém souboru fotograf Stanislav Bříza. V sérii Hitchhike US se zabývá složitým vztahem ke své kamarádce a ukazuje život dvou mladých lidí, kteří se aspoň na chvilku snaží uniknout ze svých každodenních problémů.

Hodit vše za hlavu a utéct strastem všedního života ale není tak jednoduché. H., jak přezdívá fotograf svou společnici, už od puberty provází ambivalentní vztah ke svému tělu a příjmu potravy. „Občas to vypadalo, že její zdravotní stav a psychická (ne)pohoda ohrožuje nejenom samotnou cestu, ale i její zdraví a život. Vznikaly těžké chvíle, které byly ale nakonec pro naši cestu také zásadní a určující. Není jednoduché cestovat s někým, kdo 24/7 řeší potíže s PPP. Na druhou stranu H. se nebála ničeho, takže naše cestování bylo dost dobrodružné a někdy možná až příliš riskantní, když jsme nocovali pod širým nebem v divočině nebo v ne úplně bezpečných předměstích velkoměst,“ vysvětluje Bříza.

Jejich cesta byla inspirovaná stereotypem „American Dream“ a také filmy z Hollywoodu, beatníky a generací hippie. Dvojice stopovala napříč Amerikou z New Yorku do Utahu a zase zpátky na východ. Spali, kde se dalo – v korytě vyschlého potoka nebo ve škarpě poblíž dálnice. Luxus levných motelů si dovolovali jenom výjimečně.

Série ale nepojednává jenom o cestování po Americe, ani nekončí u snahy pochopit problémy H. Zabývá se ještě další rovinou. Nový rozměr získává i díky portrétům lidí, které dvojice na své cestě potkala. Kromě hromady podivínů se setkali také s velkorysými lidmi, kteří jim nabídli svezení, přístřeší nebo dokonce i ustlanou postel. Byli tak nuceni nejen ztratit iluzi o Americe, která není vždy rájem, ale také se zbavit předsudků o tamní společnosti a lidech.

Stanislav Bříza svou sérii vydal knižně ve vlastní publikační platformě BFLMPSVZ, která vznikla na podporu a vydávání fotografických knih a zinů s progresivním přístupem k fotografii a knižnímu designu.

Vydáno